EM 4

informacje, newsy, ciekawostki z Polski i świata

drewniany dom
Budownictwo

Drewniany, szlachetny dom

Wybudowanie domu jest inwestycją w przyszłość, na którą niewiele ludzi może sobie pozwolić – szczególnie w miastach. Jeśli jednak uda nam się zrealizować to marzenie warto zapoznać się z najnowszymi trendami w budownictwie. Dawniej najbardziej modnymi i pożądanymi projektami domów, były te bardzo przestrzenne, przypominające kamienice – wysokie sufity, duże korytarze i przedpokoje. Dziś spotykamy się z budynkami jednopoziomowymi, które nawiązują do tradycji szlacheckich dworków. Kolumny i tarasy odchodzą jednak już powoli na dalszy plan. Nadal lubimy wzorować się na przeszłości – zmieniamy jednak style i epoki.spojenie drewnianego domu

Ostatnimi czasy prawdziwym hitem są domy drewniane, które wymagają specjalnych materiałów, deskowania i impregnowanego drewna. Dawniej mówiło się, że drewno ma dobry wpływ na człowieka i jego zdrowie. Pod jednym jednak warunkiem – że jest całkowicie zdrowe i suche. Drewno i balie drewniane, które używa się w budownictwie muszą być szczególnie starannie przygotowane. Chodzi oczywiście o to, by materiał ten nie murszał, był odporny na wilgoć i szkodniki – takie jak na przykład korniki.

Drewniany dom musi być również odpowiednio zabezpieczony przed takimi czynnikami jak działanie ognia. Dlatego drewno to impregnowane jest specjalną substancją, która zapobiec ma szybkiemu spalaniu się takiego materiału – nie daje jednak całkowitej skuteczności. Jeżeli myślimy o postawieniu takiego domu, w którym chcielibyśmy mieszkać całorocznie, musimy zaleźć dobrego podwykonawcę. Najczęściej takie budowle służą jedynie jako obiekty sezonowe. Na przykład domki letniskowe czy obiekty gastronomiczne.

Budynki te mają swój niesamowity urok i klimat – nie koniecznie muszą być tańsze od domów wykonanych z tradycyjnych materiałów. Wszystko zależy właśnie od jakości tworzyw i surowców, które wykorzystamy do budowy. Na tym jednak nie należy oszczędzać, gdyż naprawa i konserwacja gorszej jakości drewna może okazać się po prostu droższa niż inwestycja w lepszy materiał.