EM 4

informacje, newsy, ciekawostki z Polski i świata

tynki cementowo-wapienne Kraków
Biznes

Nowy rodzaj tynkowania

Gips jest minerałem, który ma bardzo wiele zalet. Jest to siarczan wapnia, zdrowy, nie szkodliwy dla zdrowia człowieka, zawierający w sobie wodę krystaliczną, będący przez to ogniotrwały. Dlatego też wymyślono technologię tynkowania ścian tynkami gipsowymi. W krajach UE już od bardzo dawna ten rodzaj tynkowania jest bardzo popularny a wykorzystanie zalet takich tynków bardzo szerokie. Tynki gipsowe szybko schną, piją wodę a następnie ją oddają. Nakłada się tylko jedną warstwę takiego tynku, należy jednak nakładać go szybko i bardzo dokładnie.
Jego porowatość daje w pomieszczeniu, nim otynkowanym, bardzo ciepłą i miłą atmosferę. Tak wykończone ściany są gładkie, równe i miłe w dotyku.
Tynki gipsowe to same zalety, nie należy jednak nimi tynkować pomieszczeń wilgotnych.
Tynki gipsowe są bardzo dobrym przewodnikiem ciepła, domy otynkowane tymi tynkami mogą być z powodzeniem domami energooszczędnymi.
Niestety obok wielu zalet tynki te posiadają również swoje wady, nie jest ich specjalnie dużo, ale należy o nich pamiętać. Są mało odporne na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne, łatwo wchłaniają wodę, a wszelkie metalowe części po zetknięciu się z gipsem, jeżeli nie są zabezpieczone, od razu rdzewieją.
Tynki gipsowe stają się jednak coraz bardziej popularne a ich niewielkie wady można zawsze ominąć, jeżeli dobrze się nakłada na ścianę tynki z gipsu.
Zawsze powinniśmy zagruntować każde podłoże, które chcemy następnie otynkować. Tak samo powinniśmy zrobić w przypadku kładzenia tynku gipsowego. Zawsze chcemy mieć ściany otynkowane w sposób bardzo dobry i nigdy nie chcemy by w przyszłości tynki nam odpadały lub pękały. Dlatego ważny jest rodzaj tynku, zagruntowanie ścian przed tynkowaniem ale i dobra przygotowanie osoby tynkującej.

Zobacz też: Tynki maszynowe Kraków | Inside System