EM 4

informacje, newsy, ciekawostki z Polski i świata

Technologie

Czym kierować się przy zakupie drona z kamerą ?

Do historii odeszły czasy, w których ujęcia z lotu ptaka były możliwe jedynie na poligonach lub w wielkobudżetowych hollywoodzkich produkcjach. Dzisiaj obraz najwyższej jakości, a taki daje dron 6k, to wydatek rzędu kilku tysięcy złotych. Nie mniej przyzwoite ujęcia można uzyskać przy użyciu o wiele tańszych modeli. Coś co kiedyś było marzeniem nielicznych, dzisiaj jest dostępne niemal dla każdego.

 Czym kierować się przy wyborze drona z kamerą ?

Latająca kamera ma parametry inne niż zwykłe rejestratory. Główną różnicą jest większy niż kiedykolwiek wcześniej wpływ czynników meteorologicznych na prawidłowe działanie urządzenia. Dron musi radzić sobie za równo z wiatrem, jak i  z nagrzewającymi obudowę promieniami słonecznymi. Standardem musi być wodoodporność, ponieważ deszcz może pojawić się niespodziewanie. Na rodzimym rynku nie brakuje asortymentu związanego z dronami. Sklep Autel posiada prosty, ale odpowiedni do rozpoczęcia przygody z filmowaniem model z rejestratorem wideo. Po oswojeniu się z techniką latania i opanowaniem podstaw sztuki filmowania z wysokości, można przejść na bardziej profesjonalny sprzęt. Drony DJI będą dobrym wyborem, który łączy w sobie jakość i przystępną cenę. Przyzwoity egzemplarz można kupić za niecałe dwa tysiące złotych. Jest to uczciwa cena, o czym świadczy fakt, że większość znanych vlogerów z powodzeniem używa dronów zaprojektowanych przez chińskiego potentata. Dobra jakość obrazu to nie wszystko, nie można zapominać o dodatkowym wyposażeniu tj. GPS, czujnik atmosferyczny i dodatkowy lokalizator. Ważnym elementem są baterie do dronow, które muszą być niezawodne.

Nowe regulacje prawne związane z bezzałogowymi statkami powietrznymi

Wyszukanie urządzenia o zbalansowanej relacji jakości do ceny, to niestety nie wszystko. Przed pierwszym lotem trzeba zapoznać się z bieżącym stanem prawnym. Od przyszłego roku każdy dron w Polsce będzie musiał być zarejestrowany. Filmowanie jest regulowane przez wiele obostrzeń związanych z prawem do ochrony wizerunku. Sejm pracuje nad ustawą dotyczącą obowiązkowych szkoleń dla operatorów dronów.