EM 4

informacje, newsy, ciekawostki z Polski i świata

padaczka lekooporna
Zdrowie i uroda

Olej z konopi nadzieją chorych na padaczkę lekooporną

Padaczka należy do najczęściej występujących chorób neurologicznych. Polega na napadowym pojawianiu się zaburzeń bioelektrycznych kory mózgu. Jej objawami są napady drgawkowe oraz utrata świadomości. Mają one bardzo znaczący, negatywny wpływ na jakość życia chorych, dlatego też konieczne jest podjęcie odpowiedniego postępowania.

Leczenie padaczki obejmuje metody farmakologiczne i niefarmakologiczne. Pierwsze pomagają grupie około 70% pacjentów. Niestety, pozostałe 30% przypadków to osoby cierpiące na padaczkę lekooporną. Ich leczenie wymaga stosowania metod niefarmakologicznych. Padaczka lekooporna może być leczona za pomocą metod chirurgicznych oraz postępowania dietetycznego. Niestety, statystyki dotyczące skuteczności tych metod nie wypadają najlepiej.

Przełomem w leczeniu padaczki lekoopornej było odkrycie cudownych właściwości RSHO – Real Scientific Hemp Oil. Substancja ta pozyskiwana jest z kwiatów konopi indyjskiej. Metodę otrzymywania oleju z marihuany opracował Rick Simpson, stąd też druga nazwa preparatu – RSO (Rick Simpson Oil). Pierwotnie odkrył on antynowotworowe działanie RSHO. Z czasem okazało się, że olej z konopi ma też inne właściwości lecznicze. Kluczowa jest wyjątkowo wysoka zawartość THC w ekstrakcie uzyskiwanym z kwiatów konopi indyjskiej.

Jedną z możliwości, jakie daje RSHO jest leczenie padaczki opornej na działanie leków. Podczas badań przeprowadzonych u dzieci i młodzieży zauważono, że częstotliwość ataków spadła nawet o 80%. Olej z konopi wykazuje dużą skuteczność również w przypadku osób dorosłych. Istotną zaletą RSHO jest fakt, że efekty jego działania widać w bardzo szybkim czasie. Co więcej, według specjalistów olej nie wywołuje uczucie odurzenia.

Niestety, obecnie olej z kwiatów konopi nie jest legalny w Polsce. Padaczka lekooporna nadal pozostaje trudną w leczeniu, problematyczną chorobą.